Hoppa till huvudinnehåll
Search
Menu
3D-printad betong

Frukostseminarium online: 3D-printning för bygg och inredning

Välkommen till ett inspirerande webbseminarium där byggföretaget FO Petersson och produktions- och eventbyrån Brandworks delar med sig av sina erfarenheter och insikter kring 3D-printning. Låt dig inspireras av verkliga projekt och möjligheter!

3D-Actions seminarieserie finns till för att inspirera och hjälpa dig som önskar starta eller bredda din användning av additiv tillverkning, 3D-printning. Under detta frukostseminarium fokuserar vi på 3D-printning för bygg- och inredningsbranschen. Du kommer att få lyssna till två företag som delar med sig av sina erfarenheter. 

3D-Action 2.0

3D-Action 2.0 är ett projekt där RISE, Chalmers, IUC Sweden, IUC Väst, IUC Sjuhärad, IDC Skövde, och Göteborgs Tekniska College samverkar för att erbjuda små och medelstora företag i Västra Götalandsregionen en unik möjlighet att testa och utvärdera olika additiva tekniker. Seminarierna är kostnadsfria och öppna för alla företag oavsett storlek. Projektet medfinansieras av Europeiska unionen och Västra Götalandsregionen (VGR).

Frukostseminarium online 22 maj
22 maj 2025
08:30-10:00
Digitalt via Teams
21 maj 2025

Kostnadsfritt 

1000
Digitalt,
Program
Program
  • Kort introduktion om 3D-printning och vad projektet 3D-Action 2.0 erbjuder.
  • Så har byggföretaget FO Petersson använt skräddarsydda 3D-printade betonggjutformar vid byggnadsrenovering - Susanna Åkerberg, FO Pettersson.
  • Så bygger produktions- och eventbyrån Brandworks event- och inredningskoncept med 3D-printing. Tekniken hjälper dem att genomföra produktioner som är formmässigt unika, hållbara och cirkulära -  My Lythell och Wilhelm Broman, Brandworks.
Marie-Louise Bergholt

Kontaktperson

Marie-Louise Bergholt

Director Application Center for Additive Manufacturing

+46 10 516 60 85

Läs mer om Marie-Louise

Kontakta Marie-Louise
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.