Hoppa till huvudinnehåll
Search
Menu
barn utskjuten ur en kanon

FutureReady by RISE - en unik satsning för att rusta skolledare

Ledarskap i förändringens tid kräver mod, innovation och rätt stöd. Med FutureReady by RISE rustar vi skolledare för en värld som förändras snabbare än någonsin. Vårt mål? Att framtidssäkra Sveriges viktigaste ledare: skolledarna.

Utforskande samarbeten för framtidens skola

Under våren  2023 inledde RISE Livslångt Lärande ett samarbete med Lidingö Stad och Academedia. Tillsammans utforskade vi hur ett ledarskapsprogram med fokus på satt rusta skolledare för att leda framtidens skola och utbildning. Med programmets hjälp har vi skapat en arena där skolledare skapar insikter och inspiration för att driva utveckling – inte bara följa den.
I ledarskapsprogrammet FutureReady by RISE möts praktik och forskning, innovation och vardagsnära ledarskap.

Vi har därefter vidareutvecklat programmet tillsammans med fler framtidsfokuserade huvumän som Helsingborg Stad, Flens kommun, Nyköpings kommun med Campus Nyköping i tätet. Dessutom vidareutvecklat idén med fler format tillsammans med Lunds kommun och Uppsala kommun. 
Samarbete när det är som allra bäst! 

Vad vi har gjort – och varför spelar det roll?

  • Kartlagt behoven: Vi har gått på djupet för att utforska vilka komptens dagens och morgondagens skolledare behöver rusta sig med.
  • Designat ett framtidsprogram: Ett unikt program som utmanar, inspirerar och bygger kapacitet – både på individ- och organisationsnivå.
  • Genomfört en pilot: Under våren 2024 och framåt har rektorer från förskola, grundskola och gymnasieskola deltagit i programmet och skapat prototyper för framtidens ledarskap.

Och det här är bara början! Redan nu planerar vi nya itereringar med nya huvudmän.  Det finns också långtgående planer att skapa en alumni-verksamhet där vi kan fortsätta mötas kring dessa viktiga frågor för våra barn och unga. k

Varför samarbeta med RISE Livslångt Lärande? 

På RISE kombinerar vi spetskompetens med ett hjärta för samhällsutveckling.Vi vet hur man skapar hållbara lösningar – och vi vet hur man tar dem hela vägen ut i verkligheten. Med FutureReady visar vi att vi inte bara följer framtiden – vi formar den, tillsammans med er.

Nyfiken? 

Vill du också vara med och rusta skolledare för framtiden?
Vill du samarbeta med ett forskningsinstitut som tar utveckling på allvar – och som vet hur man gör det roligt på vägen
Vi gör skolsverige FutureReady att leda skola in i framtiden. 

Vill du också vara med?

Läs berättelsen om FutureReady by RISE

Sammanfattning

Projektnamn

FutureReady by RISE

Status

Avslutat

RISE roll i projektet

Projektledare

Projektstart

Varaktighet

En pågående initiativ

Partner

Lidingö Stad , Academedia

Projektmedlemmar

Bidrar till FN:s hållbarhetsmål

4.God utbildning för alla
Lotta Fransson

Kontaktperson

Lotta Fransson

Projektledare

+46 72 451 19 36

Läs mer om Lotta

Kontakta Lotta
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.