Kontaktperson
Marina Matteoni
Innovations- och processledare
Kontakta MarinaI urbana miljöer är biologisk mångfald viktigt för ekosystemens stabilitet och funktion. Men urbanisering och alltmer hårdgjorda ytor för mobilitet minskar den biologiska mångfalden. Vi behöver hitta en balans mellan mobilitet å ena sidan och å den andra sidan bevarande och utvidgning av grönområden.
I det här projektet har vi därför tagit fram en ljudvandring som gestaltar en möjlig framtid där biologisk mångfald och mobilitet samexisterar i städer. Ljudvandringen guidar åhöraren på en promenad genom Sollentuna år 2045. Under promenaden lyfts såväl positiva aspekter med en sådan framtid som vilka konflikter som kan uppstå. Efter ljudvandringen uppmanas åhörarna att beskriva vilka tankar som berättelsen väckt i dem genom att svara på en enkät. Berättelsen är anpassad för både barn och vuxna.
En ljudvandring om framtiden är ett exempel på en framtidsprototyp – en gestaltning av framtiden redan idag. Framtidsprototyper används inom framsyn och spekulativ design för att väcka tankar och skapa dialog. Ljudvandring som skapats i det här projektet är baserad på framtidsscenarier som tagits fram genom omvärldsanalys och framsynsmetodik. Ett viktigt moment var att identifiera signaler om möjliga framtider i nutiden. Dessutom har berättelsen tagit inspiration från det arbete med biologisk mångfald som Sollentuna kommun redan bedriver, till exempel kommunens Plan för urban grönstruktur.
Projektet är ett samarbete mellan RISE och Sollentuna kommun. Ljudvandringen har skapats med hjälp av Umami Produktion och är tillgänglig via appen Umami Stories. Ladda ner appen och starta guiden som heter Plan B. Ljudvandringen går att lyssna på var som helst, men upplevs bäst i Sollentuna. Vandringen börjar på Aniaraplatsen och avslutas i Malmparken, en ungefär 1,5 kilometer lång promenad i centrala Sollentuna.
Det finns en kortare version av berättelsen Plan B som passar bra att lyssna på också utanför Sollentuna.
Plan B
Avslutat
Koordinator och projektledning
8,5 månader
Marina Matteoni Sara Renström Tobias Öhman
Ta del av en kortare version av berättelsen på Universeum i Göteborg den 31 januari 2025
Läs mer om hur framsyn använts i Plan B här
Lyssna på en kortare version av Plan B här!