Hoppa till huvudinnehåll
Search
Menu
transformation
Foto: Amelie Mourichon

Transformativa affärsmodeller för samverkande systemomställning

Projektets mål är att utforska och utveckla framtidens kollaborativa affärsmodeller som accelererar och främjar transformationen i samhällsförändringen. Projektet bygger vidare på befintlig forskning genom att vidareutveckla det traditionella affärsmodellkonceptet med nya funktioner för transformation och samverkan mellan flera aktörer.

Projektet Transformativa affärsmodeller för samverkande systemomställning är en förstudie som syftar till att utveckla kollaborativa affärsmodeller som kan främja transformationen genom att möjliggöra multiaktörssamverkan och anpassning till förändringar.

Trots omfattande investeringar och insatser i klimatanpassning, twin transition och digitalisering på EU-, nationell- och lokal nivå når vi inte de önskade resultaten och effekterna. De centrala utmaningarna ligger i svårigheter att mobilisera aktörer och bilda kluster. För att möta samhällets utmaningar krävs en integrerad och fokuserad transformativ innovationspolicy där incitament, styrning och kapacitet behöver anpassas. Ett svagt utvecklat område är stimuli som inkluderar affärsmodeller och inköpsprocesser.

Projektet kommer att: 

  • Utveckla konceptet och mock-up av kollaborativa affärsmodeller som ska underlätta samverkan och partnerskap mellan den offentliga sektorn och näringslivet 
  • Testa konceptet av kollaborativa affärsmodeller i verkliga fall med riktiga användare (tillsammans med Göteborgs Stad och Sensative)
  • Mobilisera relevanta aktörer för nästa steg

Projektets nyhetsvärde

Traditionella affärsmodeller fokuserar bara på ett företag och är ofta svåra att anpassa för partnerskap mellan offentlig sektor och näringsliv. Projektet syftar till att utveckla transformativa affärsmodeller för samverkan där framgångsfaktorer som gynnar alla berörda parter integreras. Exempel på framgångsfaktorer är:

  • Samverkansform
  • Samverkansstrategi
  • Förtroende
  • Hänsyn till varje parts unika villkor
  • Orkestrering
  • Anpassning

Förväntade effekter

  • Implementering i Göteborgs Stads arbete inklusive samverkansmodeller för uppställningsplatser, förändringar i upphandlingsprocesser, samt tillämpning av resultaten inom stadens SULP-arbete (Sustainable Urban Logistics Planning).
  • Affärsutveckling av näringslivsaktörer. Sensative kan integrera delar av projektresultaten i sin affärsmodell och sprida lärdomar till andra städer och regioner, såsom Stockholm och Västra Götaland.
  • Forskning och utveckling av kollaborativa affärsmodeller som underlättar samarbete och kan vidare tillämpas i andra program och initiativ, exempelvis Water Wise Societies, Impact Innovation, Urban Twin Transition Center, med flera).
  • Nationellt och brett användningsområde. Spridning av projektets lärdomar om samverkan och digitala verktyg som är relevanta för svenska kommuner och näringsliv, särskilt inom stadslogistik, stadsplanering, e-hälsa, smarta städer och liknande områden.

Sammanfattning

Projektnamn

Transformativa affärsmodeller

Status

Pågående

Region

Region Stockholm, Västra Götalandsregionen

RISE roll i projektet

Koordinator

Projektstart

Varaktighet

1 år

Total budget

1 000 kkr

Partner

Sensative, Goteborg Stad

Finansiärer

Vinnova

Koordinator

Projektmedlemmar

Kontaktperson

Tatjana Apanasevic

Forskare

+46 76 108 23 87

Läs mer om Tatjana

Kontakta Tatjana
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Kontaktperson

Anna Fjällström

Projektledare

+46 10 228 46 49

Läs mer om Anna

Kontakta Anna
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.