Kontaktperson
Lars Sundvall
Gruppchef Cellulosateknologi
Kontakta LarsSeparering av cellulosa från skog, jordbruk och hav är en fundamental del i bioraffinaderi och hållbar produktion. Jordens cirkulära och förnybara råvaror är efterfrågade och ska räcka till mycket, vilket ökar behovet av forskning och utveckling av dem så att varje beståndsdel kommer till nytta.
Kokning av cellulosa separerar och exponerar fibrer, avlägsnar lignin och extraktivämnen samt säkerställer jämn kvalitet på råmaterialet.
Cellulosaseparering i pilotanläggning
RISE har utvecklat flexibla pilotmetoder för att simulera alla kommersiella kokprocesser och optimera både sulfat- och sulfitkokning. Genom att använda flis- och lutprover kan pilotkokaren återskapa bruksmiljöer och stödja bioraffinaderiforskning.
Viktiga fördelar:
Förbättrat utbyte och processeffektivitet
Renare och mer hållbar produktion
Digitalisering och simuleringsmöjligheter
Optimerad separation och rening
Flexibel kokprocess:
Denna avancerade separationsteknik möjliggör effektiv cellulosautvinning från olika träslag och flisstorlekar, vilket driver innovation inom massa- och bioraffinaderiindustrin.
Pilot för flisimpregnering i realtid
Impregneringsstudier är av intresse för alla kemiska massaprocesser, oavsett om slutprodukten är pappersmassor eller dissolvingmassor. Det är särskilt viktigt med korrekt impregnerad flis för massabruk som vill öka produktionen eller som stöter på problem relaterade till impregneringen.
Testbed för separering av cellulosa är en del av av Bioeconomy Arena
Separering av cellulosa
2001
Laboratoriemiljöer (LM)
Tillverkning, Material, Processindustri, Papper, massa och förpackningar
Bioekonomi, Bioraffinaderi, Cirkulär omställning, Förpackning, Jordbruk, Klimatneutral industri, Kemiska processer och produkter, Kemisk och biologisk analys, Massa och papper, Materialomställning, Produktion och tillverkning, Textil, Träteknik
Region Västernorrland