Hoppa till huvudinnehåll
Search
Menu

Förstörande provning batterier

Behöver du omfattande testning av battericeller, moduler och hela batteripack i realtidsförhållanden? Välkommen till vårt nybyggda batteritestlaboratorium med RISE expertis inom testning enligt regelverk och standarder. Vi utför även utvecklingstestning enligt era önskemål.

Brett utbud av batteriprovning

RISE erbjuder ett brett utbud av batterisäkerhets- och förstörande tester, som täcker enskilda battericeller, batterimoduler och kompletta batteripack. Dessa tester är anpassade för en mängd olika tillämpningar, inklusive till exempel elfordon, terrängfordon, industriell utrustning och stationära energilagringssystem för förnybar energi.

Våra ISO/IEC 17025-ackrediterade testlaboratorier använder modern testutrustning för att garantera exakta och tillförlitliga mätdata. Vi testar enligt många olika internationella regler och standarder som GB 38031, GTR No 20, UN 38.3, UN ECE R100 och IEC-EN 62133-1 och 2.

Vi testar i tuffa miljöer

Destruktiv säkerhetsprovning av batterier

Vi utför överladdningstester upp till 1200 V, kortslutning med mera. Eftersom dessa tester kan resultera i termisk rusning med skadliga gaser är RISE nya testlaboratorium utrustat för att hantera detta.

Vi hjälper dig med förstudie, utbildning och expertvägledning

Om du behöver stöd i att identifiera nödvändiga tester och certifieringar finns RISE här för att hjälpa till. Vi erbjuder också expertvägledning kring direktiv och standarder som är relevanta för dina produkter. Vi har också skräddarsydda utbildningsprogram inom områden som miljöhållbarhet, produktsäkerhet, säkra styrsystem, batterisäkerhet med mera.

Behöver du hjälp med batteriförordningen?

Behöver du vägledning och stöttning med att tolka så att din produkt följer batteriförordningen hjälper vi dig.  

Kontakta oss för mer information om hur vi kan hjälpa dig att göra din produkt mer tillförlitlig. När ni samarbetar med oss koordineras projektet av våra erfarna projektledare, vilket frigör resurser på ditt företag. Vi kommer att stödja dig under hela batteriutvecklingsprocessen fram till certifiering av din produkt.

Intresseanmälan

CAPTCHA

* Obligatoriskt

Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Tjänst

Förstörande provning batterier

Leveransnivå

Ackrediterad

Standarder

GB 38031 

GTR No 20

UN 38.3

UN ECE R100 

IEC-EN 62133-1

IEC-EN 62133-2

Pris

Pris vid offertförfrågan

Negar Ghassemi

Kontaktperson

Negar Ghassemi

Projektledare

+46 10 516 52 37

Läs mer om Negar

Kontakta Negar
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Katarina Erikmats

Kontaktperson

Katarina Erikmats

Gruppchef

+46 10 516 50 29

Läs mer om Katarina

Kontakta Katarina
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.

Kontakt

Hittar du inte det du söker eller är du nyfiken på hur vi kan hjälpa dig?

Skicka meddelande
CAPTCHA

* Obligatoriskt Genom att skicka in formuläret behandlar RISE dina personuppgifter.