Hoppa till huvudinnehåll
Search
Menu

Europa tar ett stort steg mot digitalt oberoende

13 mars 2025, 12:40

Europa har länge varit beroende av icke-europeiska lösningar för sin superdatorinfrastruktur, vilket innebär risker för säkerheten och den ekonomiska stabiliteten. Nu stärker Europa sin digitala suveränitet genom projektet DARE. Detta initiativ samlar 38 partners, varav RISE är en, för att utveckla nästa generations europeiska processorer och beräkningssystem. Syftet är att främja digital autonomi inom högpresterande datorsystem och AI.

Detta initiativ, som stöds av EuroHPC och samordnas av Barcelona Supercomputing Center, samlar 38 ledande partner för att utveckla nästa generations europeiska processorer och beräkningssystem. Samarbetet spelar en avgörande roll för att främja Europas digitala suveränitet och ska säkerställa att europeisk industri, forskning och samhället i stort kan dra nytta av säkra, högpresterande och energieffektiva datorlösningar.

- Jag är stolt över att kunna tillkännage lanseringen av DARE-projektet, som markerar en viktig milstolpe för europeisk digital suveränitet. Detta ambitiösa initiativ kommer att driva på innovation och utnyttja den fulla kraften i högpresterande datorsystem (HPC) och artificiell intelligens för att utveckla säkra, effektiva och EU-ledda lösningar för framtiden, säger Anders Jensen, verkställande direktör för EuroHPC JU.

Med en budget på 240 miljoner euro för den första fasen är detta treåriga projekt en del av ett sexårigt initiativ. DARE  kommer att bygga en helt europeisk stack för superdatorhårdvara och mjukvara, med högpresterande och energieffektiva processorer som utformats och utvecklats i Europa. Detta initiativ är ett direkt svar på Europas behov av digital suveränitet och säkerställer att kontinenten har full kontroll över sin kritiska datorinfrastruktur. Detta är avgörande för att möta framtida utmaningar och stärka Europas konkurrenskraft på den globala marknaden.

- Genom DARE bidrar vi till att stärka Europas position inom högpresterande datorsystem och AI. Vårt arbete med öppna arkitekturer är avgörande för att säkerställa att Europa kan leda utvecklingen av framtidens teknik och behålla sitt oberoende, säger Hanifeh Khayyeri, avdelningschef för Datavetenskap på RISE,

Europa har länge varit beroende av icke-europeiska lösningar för sin superdatorinfrastruktur, vilket innebär risker för säkerheten och den ekonomiska stabiliteten. DARE strävar efter att vända denna trend genom att skapa verkligt europeiska produkter som kommer att driva Europas framtida superdatorer.

- Vi är stolta över att kunna bidra med vårt kunnande kring moderna kompilatorer och mjukvarustackar för att möjliggöra energieffektiv exekvering av stora AI-modeller på europeiska RISC-V-processorer och acceleratorer, i nära samarbete med framträdande organisationer över hela Europa, säger Björn Forsberg, forskare inom Datorsystem på RISE.

 

Presskontakt:

Niklas Jälevik, presschef RISE, niklas.jalevik@ri.se

 

 

Om DARE

Digital Autonomy with RISC-V in Europe (DARE SGA1) är ett storskaligt europeiskt superdatorprojekt som har fått finansiering från det gemensamma företaget för europeiska högpresterande datorsystem (EuroHPC JU) genom grant 101202459. DARE SGA1 syftar till att utveckla prototyper av HPC- och AI-system baserade på EU-designade och utvecklade industristandard-chiplets, med hjälp av de senaste kiseltekniknoderna för att uppnå högsta prestanda och energieffektivitet.

https://dare-riscv.eu/home/

 

 



Det här mejlet skickades till pressroom+63905599d4a34200190619d4@meltwater.com
RISE, Lindholmspiren 7A, Göteborg, Västra Götaland 417 56, Sverige
Avregistrera